Vybíráme mlýnek na kávu

Meleme meleme kávu

Spíše než to, zda jaký pořídit kávový mlýnek, je častějším dotazem, zda pořídit spíše pákový nebo automatický kávovar. Vraťme se ale v postupu přípravy kávy o krok zpět a položme si otázku, zda mlít kávová zrna doma, či pořizovat kávu již namletou. Odborník na kávu Vás přesvědčí dvěma slovy – osm minut. Osm minut totiž vydrží aroma čerstvě pomletému zrnku kávy a jen během těchto osmi minut si můžete svůj nápoj vychutnat opravdu naplno.


Ruční mlýnek nebo elektrický?


Odpověď na svoji otázku tedy již známe – pokud jste vyznavačem kvalitní kávy, svůj nápoj si připravte se vším všudy, včetně mletí zrna. Jestliže si kávu dopřáváte jen vy a Vaše nejbližší rodina, určitě se nemusíte bát mlýnku ručního. Obecně lze říci, že pokud nebudete mlít více než 5 káv denně sáhněte po ručním mlýnku. Elektrický mlýnek naopak zvolte v případě, že připravujete kávu denně větší skupině lidí, nebo jste kávomilci a vypijete více než 5 káv denně. Váš obchodní partner nebo zákazník bude z vůně čerstvě namleté kávy doslova unešen. Jaku zvolit značku, zda zvolit spíše mlecí kameny nebo nože a zda pořídit spíše stylový strojek s dřevěnou rukojetí nebo elektrického fešáka v moderním designu – všechny tyto otázky jsou o Vašich prioritách.


Mlecí kameny nebo ocelové nože?


U elektrických mlýnků s ocelovými noži může docházet k přepalování kávy, takže pokud máte možnost výběru, určitě sáhněte po nožích keramických. V dnešní době se však nejčastěji setkáte s elektrickými mlýnky vybavenými ocelovými mlecími kameny. Čím větší průměr ocelových kamenů tím lépe. Mlýnek, který má menší průměr kamenů má obvykle vyšší otáčky což opět znamená zahřívání mlecích kamenů a nebezpečí přepálení kávy. Ruční mlýnky jsou běžně vybaveny mlecími kameny a hrubost namletí kávového zrna si jednoduše sami nastavíte. Ruční mlýnky kávu nepřepalují. Pokud bychom měli dát jasnou odpověď zda elektrický nebo ruční strojek, tak naše odpověď zní – ruční mlýnek s mlecími kameny. Kvalitní ruční mlýnek pořídíte již kolem 1000 Kč a výsledná káva bude jedinečná.


Je důležitý vzhled mlýnku?

Trh je doslova přesycen veškerým zbožím a jinak tomu není s kávovými mlýnky. Značku vybírejte podle zvoleného typu pohonu mlýnku a také podle vzhledu. Ačkoliv Vás možná překvapí, že kávové mlýnky opravdu seženete jak v moderním provedení, tak i klasické vintage verzi. A pořádným úlovkem může být kávový mlýnek i několik desetiletí starý, třeba po babičce nebo objevený v zastavárně.Čerstvě praženou kávu lze zakoupit zde


Podpořte nás na Facebooku.

Také by vás mohlo zajímat